• Blog
  • Gezilerden
  • Zamanı Cepte Taşımak

Zamanı Cepte Taşımak

Zamanı Cepte Taşımak

İnsanoğlu yaşadığı anı her çağda ölçmek için çaba göstermiş ve önemli buluşlar yapmıştır. Zamanın bir anlamda cepte taşınmasını sağlayan buluşlardan biri de "köstekli saatler"dir. 

Bu güzel saatlerin dönemin ustalığına göre hazırlanan eşsiz örneklerini müzelerde, antikacılarda, müzayedelerde görmek mümkün. Kim bilir belki bir kısmımızda aile yadigarı bir köstekli saat vardır şimdilerde özenle saklanan. 

Peki bu saatlere neden köstekli denir? Köstekli saat, bir zincir vasıtasıyla elbisenin herhangi bir yerine takılarak kullanılır. Köstekli denmesinin sebebi de bu zincir vasıtasıyla taşınmasından ileri gelir. 

İşte konumuzda bu zincirler aslında. Saate gösterilen ince işçilik ve zerafet anlayışı zincirlerine de yansımıştır. Çoğunlukla gümüşten hazırlanan bu zincirler, saat sahibinin varlığını da belli edecek şekilde tasarlanırmışı dönemlerde. 

İşte fotoğrafta sol üst köşede gözüken özel tasarlanmış zincir örneği bu saati kullanan kişinin varlıklı birine ait olduğunu göstermekte. Gümüş ve el işçiliğiyle hazırlanan bu eşsiz köstekli saatlerin günümüze ulaşması harikulade. 

Fotoğrafta gözüken köstekli saat örnekleri, Konya ilimizin Sille semtinde bulunan Zaman Müzesi'nden. 

Müze görevlisi bir hayli ilgili, eski bir şapelin restore edilerek müzeye çeviren ve hatta Sille'nin yaklaşık 5000 yıllık geçmişine de atıfta bulunan Zaman Müzesi, geçmişin ışığını taşıyor bugüne. 

Yolunuz düşerse demek yerine, mutlaka gidip görün deriz. Sille'yi anlatmaya devam edeceğiz. 

Zaman kimine göre hızla, kimine göre oldukça yavaş... Zaman, saatlerde gösterilen dakikalar ve saatler midir? Yoksa bizim hissettiğimiz mi? Hele bir de Güneş zaman boyutuna göre Dünya yaşamımızın 70 yılı, 8,6 saniye ise zaman nedir sorusunun yanıtı oldukça güçleşiyor. 

Zaman; içinin güzellik, sevgi, şefkat, barış, kardeşlik, bolluk, bereket, sağlık ve neşeyle doldurarak, ilim ve inancımıza göre ibadetlerimizle hakkını vererek yaşanacak, bir daha geri gelmeyecek anlar bütünü.

Her an şimdidir, ne yapıyorsak ve ne yaşayacak isek ertelemeden bu andır. Her anımızın hakkıyla yaşandığı zamanlarımız olsun. 

Anda yaşamak dileğiyle, kucak dolusu sevgiler...

Yazı ve Fotoğraf : Burcu Demir 

Scroll