• KURUMSAL
  • Kullanım Notları

Kullanım Notları

Takı ve Mücevher Kullanımı Hakkında Hatırlatmalar

Genel Kullanım

Değerli taş bulunan takılarınızı aşırı nem ve sıcaklıktan koruyun. Banyo ve duş sırasında takılarınızı çıkarmanız önemlidir. Sabun takı ve doğal taşlarda ince bir tabaka yaratır ve takılarınızın canlılığını zaman içinde azaltabilir. Takılarınızın parfüm ya da herhangi bir kimyasala maruz kalmaması önemlidir.

Yüzüklerinizi kullanırken yüzükte doğal taş var ise taşlara dokunmadan takıp çıkarmanız önemlidir. Bunun için metal bölümünden tutarak takıp çıkarmanız uygun olur. Böylelikle taşlarda elimizden geçebilecek yağ tabakası da engellenmiş olur ve doğal taşların canlılığı her zaman devam eder.

Takılarınızı kullanmadığınızda kendi kutusunda özel olarak saklanmanız önemlidir. Bu kutu eğer hava alıyor ise yumuşak bir keseye ya da kilitli bir poşet içinde saklayabilirsiniz. Hava alan kutularda takılarınızda hafif kararma oluşabilir. Böyle durumlarda küçük bir bakım ile takınız eski haline gelecektir. Bunun için gümüş parlatma bezi kullanılabilir.

 

Genel Bakım

Takılarınızı belli zamanlarda değerli doğal taşları, bağlantı noktaları, kilit alanları vb. kontrol ederek sağlam olduğundan emin olun. Herhangi bir taş oynaması, kilit açılması gibi bir sorunla karşılaşır iseniz kullanmadan önce bakım yaptırmanız gerekir. Takınızın parlaklığında bir azalma oldu ve gümüş parlatma beziyle de düzelmiyor ise bir kuyumcuya bilgi vererek basit bir bakım yapılmasını rica edebilirsiniz.

 

Saklama Hakkında

Taşlı, altın ve gümüş takılarınızı birbirinden ayrı saklamanız önemlidir. Çok değerli parçaları yumuşak kese ve özel kutularda saklayarak çizilmelere karşı korumuş olursunuz. Mücevher saklama kutusunu mevcut kapasitesi üzerinde doldurmayın, gerekiyor ise takılarınızı saklamak için birden fazla kutu temin etmeniz uygun olacaktır.

 

Yolculuk Esnasında

Yolculuk sırasında eğer takılarınızı da yanınıza almak istiyor iseniz onları çok iyi şekilde, ayrı ayrı muhafaza olacak şekilde düzenlenmesi önemlidir. Ayrıca takılarınızı bavul yerine yanınızda taşıyacağınız bir çantada barındırmanız daha sağlıklı olabilir. 

Scroll